Włosy są jednym z ważniejszych elementów wizerunku kobiety i mężczyzny.  Dodają charakteru całej twarzy. O wadze tego elementu wyglądu świadczy ilość zakładów fryzjerskich oraz liczba rozmaitych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy włosy stają się coraz rzadsze. Jeśli widzisz na swojej szczotce niepokojąco dużo włosów, najwyższy czas zacząć o nie walczyć.

Jak rosną włosy?

Zastanawiając się dlaczego właściwie włosy wypadają, należy najpierw przyjrzeć się ich budowie i funkcjonowaniu skóry naszej głowy. Średnio na 1 cm2 skóry głowy znajduje się 200 do 300 mieszków włosowych, z których one wyrastają. Oprócz włosa znajduje się tam gruczoł łojowy, którego funkcją jest nawilżenie i ochrona zarówno  włosów, jak i skóry głowy. Cykl życia włosa składa się z fazy wzrostu, fazy przejściowej oraz spoczynku. Do pewnego stopnia wypadanie włosów jest naturalne. Dziennie człowiek traci ok 50-100 włosów a na ich miejscu wyrastają nowe. Niepokoić może utrzymujące się kilka tygodni wypadanie w liczbie ponad 100 dziennie.

Dlaczego włosy wypadają?

Jest  to spowodowane różnymi przyczynami, które można najogólniej podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Włosy są swoistym barometrem zdrowia, dlatego na ich stan wpływ może mieć wiele czynników. Jeśli zauważasz u siebie nadmierne wypadanie, przyjrzyj się swoim codziennym nawykom. Być może któryś z nich powoduje wypadanie włosów. Na utratę owłosienia głowy wpływ może mieć:

  • Ogólny stan zdrowia – Niekiedy długotrwała gorączka może powodować  zwiększoną potliwość skóry. Nie bez wpływu są również przyjmowane leki. Np. antybiotyki lub leki hormonalne.
  • Dieta oraz jakość krwi – Stosowana dieta ma swoje odbicie w składnikach, które dostarczane są do skóry głowy. Ważny jest optymalny poziom witaminy D, B12 oraz składników mineralnych. Duże znaczenie ma odpowiednia gęstość krwi.
  • Nadmierny stres – Ten mechanizm nie jest do końca zbadany. Wiadomo, że stres może powodować zapalenie mieszków włosowych. Może także zaburzać krążenie obwodowe krwi, co powoduje niedokrwienie włosów.
  • Czynniki hormonalne – Najbardziej znany jest wpływ androgenów. Szczególnie u mężczyzn ale nie tylko. Kobiety mogą zauważyć także nadmierne wypadanie włosów w okresie menopauzy, kiedy to następują duże zmiany hormonalne. Na wypadanie włosów może również wpływać nieprawidłowa praca tarczycy.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – Nadmierne stosowanie preparatów do stylizacji, częste używanie prostownicy i suszarki. To wszystko wpływa na zdrowie włosów. Warto też zwrócić uwagę, czy używany szampon nie wysusza włosów.

Jak sobie radzić?

Jak widać włosy mogą wypadać w bardzo wielu sytuacjach. Na wiele z nich masz wpływ. Z pewnością możesz zadbać o dietę bogatą w witaminy, cynk, żelazo oraz potas. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Dobrze też jeśli zadbasz o jakość snu i zmniejszenie poziomu stresu. Przyczyny pielęgnacyjne są łatwe do wyeliminowania. Niekiedy wystarczy zmienić szampon, dobrać odpowiednią odżywkę lub specjalne wcierki.  W niektórych wypadkach jednak warto jest udać się do specjalisty np. dermatologa. Zbadać stan krwi, poziom hormonów i być może rozpocząć terapię. W większości przypadków można walczyć o piękną fryzurę.

Dodaj komentarz