Osoby, które uzyskały prawo do emerytury, często decydują się kontynuować pracę zawodową w ramach umowy zlecenia. Tego typu kontrakt podlega oskładkowaniu, jednak nie we wszystkich przypadkach. O czym warto pamiętać w kontekście składek ZUS, zawierają z emerytem umowę zlecenie?
Składki ZUS – kiedy należy je regulować?
Zleceniodawca, co do zasady, zobowiązany jest obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne, wypadkowe oraz zdrowotne za emeryta, z którym nawiąże współpracę. Wysokość składki emerytalnej płaconej przez zleceniobiorcę wynosi obecnie 9,76%, natomiast składki rentowej 1,5%. Zleceniodawca odprowadza natomiast składkę na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 9,76%, na ubezpieczenie rentowe w wysokości 6,5% i na ubezpieczenie wypadkowe, której wysokość może być zmienna, lecz standardowo wynosi 1,67%. Ponadto zleceniodawca ma obowiązek obliczyć i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która w całości pokrywana jest przez zleceniobiorcę.
Dobrowolna składka na ubezpieczenie chorobowe
Umowa zlecenie a emerytura nie może pomijać kwestii składki na ubezpieczenie chorobowe, która obecnie wynosi 2,45% podstawy wymiaru. Emeryt we własnym zakresie decyduje, czy zostanie objęty ubezpieczeniem, czy z niego zrezygnuje. Należy pamiętać, że w przypadku rezygnacji zleceniobiorca traci prawo do zasiłku chorobowego lub świadczeń podobnych. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że zleceniobiorców obowiązuje tak zwany okres wyczekiwania, co oznacza, że muszą być oni objęci ubezpieczeniem przez okres co najmniej 90 dni, aby móc otrzymać zasiłek. Do ubezpieczenia można przystąpić w każdym momencie – nie trzeba decydować się na opłacanie składki, podpisując umowę.
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pokrywa w całości zleceniodawca. Wynoszą one odpowiednio 2,45% i 0,10% podstawy wymiaru. Niemniej jednak obowiązek ich regulowania został zniesiony w przypadku, gdy zleceniobiorcą jest kobieta powyżej 55. roku życia lub mężczyzna powyżej 60. roku życia. Zawarcie umowy zlecenie z emerytem najczęściej zwalnia zleceniodawcę z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP, chyba że zleceniobiorcą jest osoba, która na mocy stosownych przepisów uzyskała wcześniejsze prawo do emerytury. Warto pamiętać, że kluczowym kryterium jest tutaj wiek, a nie posiadanie statusu emeryta. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Kiedy nie trzeba odprowadzać za emeryta składek ZUS?
Zleceniodawca nie będzie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne za emeryta, jeśli ten osiąga przynajmniej minimalne wynagrodzenie z tytułu innej umowy zlecenie bądź umowy o pracę. Niemniej jednak emeryt w dalszym ciągu będzie musiał opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Umowa zlecenie na emeryturze nie daje więc większych przywilejów pod kątem składek ZUS, podobnie jak umowa o pracę zawarta z emerytem. Korzyści może osiągnąć wyłącznie zleceniodawca w kontekście składek na FP i FGŚP.