Bolączką małych i średnich przedsiębiorstw niejednokrotnie jest zbyt mała liczba wolnych środków. Sytuacji nie poprawia fakt, iż wiele firm stara się wsłuchiwać w potrzeby kontrahentów oferując im wyjątkowo długi terminy spłaty należności z tytułu wystawionych faktur. Długie oczekiwanie na płatności stanowi dla małych i średnich firm poważne zagrożenie. Właściciele takich przedsiębiorstw wyjątkowo często stawiają na faktoring. Czym dokładnie jest faktoring i jak wspiera rozwój małych i średnich firm? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Najczęstsze problemy małych i średnich firm 

Prawdziwą bolączką małych i średnich przedsiębiorców jest brak wystarczająco dużych środków finansowych. Finansowanie bieżącej działalności niejednokrotnie wiąże się z wydawaniem ogromnych środków, zaś czas oczekiwania na wypracowanie zysków także jest długi. 

Dodatkowo, wielu właścicieli małych i średnich firm chcąc wzbudzić zaufanie wśród kontrahentów i partnerów biznesowych wystawia im faktury za zrealizowane usługi czy dostawę produktów z bardzo długim terminem płatności, który w niektórych przypadkach wynosi nawet 90 dni. Stanowi to poważne utrudnienie dla przedsiębiorców, ponieważ tak długi czas oczekiwania na środki niejednokrotnie skutkuje tym, iż brakuje środków na sfinansowanie bieżących wydatków. Aby uchronić się przed tego typu przykrymi sytuacjami warto zdecydować się na skorzystanie z usługi faktoringu. 

Faktoring – najlepsze wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców

W jaki sposób firmy mogą poprawić swoją płynność finansową? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest postawienie na faktoring. Czym wyróżnia się ta usługa? Jej wyróżnikiem jest fakt, iż faktor, czyli firma zajmująca się świadczeniem usług faktoringowych kupuje od właściciela firmy faktury (faktoranta), a w zamian za to przekazuje mu określoną sumę pieniędzy. 

Niewątpliwą zaletą tej usługi jest fakt, iż faktorant może otrzymać potrzebne mu środki finansowe nawet w ciągu kilku godzin, najpóźniej w ciągu kilku-kilkunastu dni. Dzięki temu nie ma konieczności wyjątkowo długiego oczekiwania na opłacenie faktury przez kontrahenta, dlatego ryzyko wystąpienia problemów finansowych jest znacznie niższe. 

Oprócz tego, istotnym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż poprzez faktoring można znacząco poprawić wiarygodność startującej firmy. Jak to możliwe? To bardzo proste. Dzięki temu iż faktoring przyczynia się do poprawy płynności finansowej, łatwiej jest firmie tworzyć trwałe relacje biznesowe z partnerami. Właściciel firmy, który ma potrzebne środki do finansowania działalności oraz wszystkie swoje należności spłaca w odpowiednim terminie, skutkuje tym, iż klienci i kontrahenci są bardziej skłonni do skorzystania z jego usług, ponieważ uchodzi on za rzetelnego i godnego zaufania. 

Najważniejsze zalety faktoringu 

Do grona najważniejszych zalet faktoringu zaliczamy:

  • możliwość uzyskania bardzo szybkiego dostępu do zamrożonych środków,
  • faktoring powoduje poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa, 
  • faktoring w porównaniu z kredytem nie obciąża bilansu firmy, dlatego nie obniża zdolności kredytowej,
  • uzyskane w ramach faktoringu pieniądze można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. 

Więcej rzetelnych informacji na temat istoty faktoringu można przeczytać na https://pragmago.pl

Dodaj komentarz