Udar słoneczny jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób starszych, ale także dzieci. Szczególnie narażone są osoby pracujące na zewnątrz. Sprawdź, jak ochronić się przed udarem słonecznym w letnie dni.

Unikaj wychodzenia na słońce w południe

Jeśli to możliwe nie wychodź na słońce, kiedy jest południe – wtedy najwięcej promieni słonecznych dociera do ziemi i jesteś bardziej narażony na udar. Najlepiej wychodzić przed południem lub wieczorem, kiedy słońce znajduje się nieco niżej. Dobrym sposobem jest przebywanie w cieniu, dzięki czemu uchronisz głowę przed nasłonecznieniem. Należy pamiętać też, że jeśli pracujesz na zewnątrz i jest bardzo upalny dzień, masz prawo poprosić pracodawcę o przerwę w południe. Unikniesz groźnych dla zdrowia powikłań.

Noś na głowie kapelusz lub czapkę

Udar słoneczny jest wynikiem braku zabezpieczenia na głowie. Niestety wiele osób opalając się na plaży lub spacerując zapomina o odpowiednim osłonięciu głowy, która szybko się nagrzewa, Wystarczy chusta, czapka lub kapelusz, by zminimalizować ryzyko wystąpienia udaru. Przy bardzo upalnym lecie warto również przykrywać kark, by on również nie nagrzewał się. Będąc w bardzo ciepłych krajach na urlopie, koniecznie zaopatrz się w chustę do przykrycia ramion oraz tunikę z długimi rękawami. Paradoksalnie okrycie ramion i rąk sprawi, że mniej odczujesz wysoką temperaturę.

Pij dużo wody mineralnej

Podczas wysokich temperatur pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Już odwodnienie ciała na poziomie 3% może dać ci takie objawy, jak suchość w gardle, zawroty i ból głowy oraz rozdrażnienie. Wysoka temperatura zmusza organizm do oddawania nadmiaru ciepła oraz pocenie się. W efekcie czego gospodarka wodno-elektrolitowa jest zaburzona. Pij niewielkimi łykami przez cały dzień. Pewnym ułatwieniem okazuje się bidon z miarką lub butelka z filtrem do wody. Wtedy nawet będą poza domem masz dostęp do wody.

Przebywaj w klimatyzowanych pomieszczeniach

Staraj się mimo posiadanego na głowie kapelusza, nie przybywać zbyt długo na powietrzu. Niestety wysokie temperatury nie sprzyjają długim spacerom – szybciej się meczymy, pocimy oraz czujemy ogromną senność. Unikaj także opalania się w godzinach, kiedy operacja słoneczna jest największa. Pewnym rozwiązaniem na upalne dni są klimatyzowane pomieszczenia. Długie przechadzki zostaw na wieczór. W dzień, kiedy słońce mocno świeci, wybierz raczej pomieszczenia zamknięte, z odpowiednią wentylacją. Nie bez powodu w południowoeuropejskich krajach wielu pracodawców przewiduje siestę, kiedy pracownicy mogą odpocząć.

Dodaj komentarz