Kiedy dziecko ma ubytek słuchu, bardzo ważne jest, aby wybrać dla niego odpowiedni aparat słuchowy. Podobnie jak w przypadku dorosłych, urządzenia dla najmłodszych powinny być zawsze dostosowane do ich osobistych potrzeb. Jak wybrać najlepszy aparat słuchowy dla dziecka? Podpowiadamy.

Aparaty słuchowe dla dzieci

Dzieci w każdym wieku, nawet te najmłodsze, mogą korzystać z aparatów słuchowych. Urządzenia stworzone specjalnie dla dzieci są również nazywane pediatrycznymi. Podobnie jak w przypadku dorosłych, istnieją aparaty słuchowe dla dzieci odpowiednie dla różnych rodzajów ubytku słuchu. Obecnie wszystkie z nich, które przeznaczone są dla dzieci — są cyfrowe. Są one dostępne w wielu różnych rozmiarach, kształtach i wzorach. Jednak to, które aparaty słuchowe są najlepsze dla naszego dziecka, zależy w dużej mierze od rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Dlatego przy jego wyborze zawsze powinien towarzyszyć pediatra. Większość dziecięcych aparatów słuchowych znajduje się za uchem i ma wkładkę douszną w przewodzie słuchowym.

Jaki aparat słuchowy wybrać?

Dzieciom od urodzenia do 4 roku życia zalecane są zauszne aparaty słuchowe, które są najlepszym możliwym rozwiązaniem pod względem rozdzielczości częstotliwościowej. Poza tym ich budowa pozwala na korzystanie z aparatu przez długi czas. Dzieciom starszym dedykuje się zarówno aparaty umieszczane za uchem jak i ze słuchawką zewnętrzną, dzięki czemu są one mniej widoczne, ponieważ słuchawka znajduje się w kanale słuchowym.

Zobacz także:  http://eurobase.pl/niewidoczne-aparaty-sluchowe-czym-sie-charakteryzuja/

Aparaty słuchowe dla dzieci – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Wszyscy uznani producenci posiadają bogatą ofertę specjalnie dla dzieci. Obejmuje ona różne rodzaje aparatów słuchowych dla niemowląt, małych dzieci, dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Niektóre urządzenia mogą być nawet dostarczone w różnych kolorach lub z ozdobnymi obudowami. Aparaty powinny być łatwe w użyciu, zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Dlatego aparaty słuchowe, w tym wkładki uszne, muszą być wytrzymałe. Powinny być w stanie wytrzymać obciążenia, na jakie są narażeni podczas gry, a także być odporne na kurz i wilgoć. Zauszne aparaty słuchowe (BTE) są zalecane dla dzieci, a zwłaszcza niemowląt, małych i młodszych dzieci w wieku szkolnym.

Jeśli ubytek słuchu naszego dziecka jest leczony aparatami słuchowymi, należy przeprowadzać regularne kontrole, aby upewnić się, że aparaty słuchowe nadal „dobrze siedzą”. Powinny być ustawione tak, aby odpowiadały rzeczywistemu poziomowi słyszenia dziecka. Ponieważ z czasem może się to zmienić, należy regularnie konsultować się ze specjalistą słuchu. Duży wybór aparatów znajdziemy na: https://akademiaslyszenia.pl/.

Dodaj komentarz