Klimakterium to szczególny czas występujący w życiu miesiączkujących kobiet. Wiąże się on z licznymi zmianami w organizmie, które istotnie wpływają na jego funkcjonowanie. Czym tak właściwie jest klimakterium, co powoduje i jak nie dać się zaskoczyć jego objawom i skutkom? Dowiedz się tego już teraz, czytając nasz artykuł.
Menopauza – czym tak naprawdę jest?
Klimakterium, bo tak brzmi inna, poprawną nazwa zjawiska potocznie określanego mianem menopauzy, to okres, w którym stopniowo zatrzymuje się praca jajników. Często określane jest także mianem menopauzy lub przekwitania. Wygaszanie to powoduje, że zmniejsza się ilość produkowanych estrogenu. Hormon ten obecny jest zarówno w organizmie kobiet, jak i mężczyzn, u tych drugich wytwarzany jest w znacznie mniejszej ilości. U tych pierwszych odpowiada za regulowanie cyklu płciowego oraz występowanie drugorzędowych cech płciowych. Klimakterium jest procesem który zachodzi w czasie, u niektórych osób trwając nawet do dekady. Dzieli się ono na trzy okresy: premenopauzę, czyli okres przejściowy, podczas którego zaczyna się zmniejszenie ilości produkowanych estrogenów, menopauzę, czyli ostatnią występującą miesiączkę oraz postmenopauzę, czyli czas, w którym organizm przyzwyczaja się do zmienionych już ilości hormonów produkowanych przez organizm.
Klimakterium – jakie są jego objawy?
Objawy tego szczególnego okresu są bardzo zróżnicowane; co ciekawe, dotyczą nie tylko fizycznej sfery człowieka – mogą również wpływać na jego stan psychiczny!
Do najbardziej zauważalnych przez osoby, które zaczyna dotykać okres klimakterium objawów z pewnością zaliczyć możemy zmianę regularności występowania menstruacji ( krwawień miesiączkowych ). Ponadto, zmienia się ich czas trwania – zmniejsza się on, co dla wielu osób dotkniętych bolesnymi miesiączkami może wydawać się dobrą informacją. Nie są to natomiast najbardziej charakterystyczne symptomy – do tych najbardziej spopularyzowanych w powszechnej świadomości społeczeństwa zdecydowanie należą uderzenia gorąca, czyli nagłe uczucie ciepła dotyczące całego organizmu, zwłaszcza okolic głowy; mogą się one także wiązać z wrażeniem występowania duszności. Do mniej specyficznych objawów klimakterium zaliczyć można odczucie silnego zmęczenia, drętwienie kończyn i częste bóle głowy. Zmienia się także wygląd organizmu – zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Dotyka on także fizjologii ciała – zwiększa się częstość występowania zaparć i wzdęć.
Okres ten wpływa także na życie seksualne dotkniętych nim osób – zmniejsza się nawilżenie pochwy i występuje spadek libido; pojawiają się także skłonności do częstszego zapadania na infekcje intymne.
Jak już to zostało wyżej wspomniane, klimakterium może też wpływać na stan psychiczny dotkniętych nim osób. Często pojawić się może uczucie rozdrażnienia, przygnębienia, rozdrażnienia, a nawet stany podobne do tych depresyjnych. Ważne jest, by pamiętać, że nie jest to wymówką dotyczącą naszego zachowania w relacjach międzyludzkich.
Klimakterium – czy to wyrok?
Wiele osób widzi klimakterium w czarnych barwach, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj jest to sytuacja nieunikniona i trzeba sobie z nią poradzić. W tym szczególnym okresie warto jest zadbać o nasz organizm, dbając o odpowiednią higienę snu, zbilansowaną dietę i zapewniając swojemu organizmowi codzienną dawkę dostosowanej do jego potrzeb aktywności fizycznej. Pozwoli to nie tylko zmniejszyć dotkliwość objawów klimakterium, ale również sprawi, że zadbamy o swoje zdrowie, dzięki czemu będziemy mogli się nim cieszyć dłużej.