Częściowa lub pełna automatyzacja linii produkcyjnej poprawia wydajność całego zakładu. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza rozwiązania z zakresu robotyki i mechatroniki. Inwestycje bywają kosztowne, ale zwracają się szybciej niż zatrudnianie kolejnych setek osób.
Dlaczego ma miejsce robotyzacja linii produkcyjnych?
Zwiększenie wydajności bezpośrednio na linii produkcyjnej może być łatwo uzyskane dzięki jej automatyzacji. Wiele czynności mogą wykonywać roboty, nie trzeba zatrudniać nowych pracowników. Z tego powodu robotyzacja produkcji jest korzystną inwestycją, zapewniającą szybsze i pozbawione błędów przygotowywanie np. części do samochodów.
Roboty można zaprogramować w sposób umożliwiający zachowanie pełnej kontroli nad ich zachowaniem. W przemyśle funkcjonują np. roboty lakiernicze, radzące sobie ze standardowymi powierzchniami i elementami. W przypadku mniej typowych rzeczy do pokrycia lakierem niezbędna jest modyfikacja zmiennych.
Projektowanie systemów sterowania – sposób na zwiększenie wydajności
Roboty mogą pracować sprawnie i szybko, ale zanim do tego dojdzie, muszą zostać odpowiednio zaprogramowane. Niektóre maszyny wyposażane są od razu w odpowiednie systemy sterowania. Nowoczesna mechatronika przemysłowa uwzględnia wykorzystanie mikrochipów, takie sprzęty można kontrolować za pomocą np. komputerów.
Pracownicy firm, zamiast samodzielnie wykonywać pracę na linii produkcyjnej, sterują funkcjonowaniem robotów. Automatyzacja maszyn przemysłowych musi być wspierana przez odpowiednio skonfigurowany system. Osoby odpowiedzialne za sterowanie maszynami muszą być przeszkolone, niezbędne są umiejętności programowania, skryptowania.
Produkcja maszyn przemysłowych – uwzględnienie robotyzacji
Nowoczesne maszyny przemysłowe powstają z uwzględnieniem możliwej automatyzacji ich pracy. Są przystosowane do używanych systemów sterowania i mogą być łatwo zaprogramowane. Istnieją też maszyny, które funkcjonują wyłącznie w zautomatyzowanych liniach – przykładem jest np. manipulator do worków.
Podsumowując, robotyzacja produkcji jest obecnie powszechna. Korzystanie z robotów i systemów informatycznych przyspiesza pracę całego przedsiębiorstwa.