Akumulator samochodowy to serce każdego auta i bez niego uruchomienie czegokolwiek byłoby po prostu niemożliwe. Niestety z racji na to, jak skonstruowany jest typowy akumulator samochodowy konieczne może być jego doładowywanie. Urządzenie do tego przeznaczone to prostownik samochodowy. Gdzie go zakupić i jak on działa?
Gdzie szukać prostowników samochodowych?
Najłatwiej prostowniki samochodowe można znaleźć w sklepach samochodowych, które oferują takie części jak na przykład akumulatory, oświetlenie, czy też płyny eksploatacyjne. Są one zazwyczaj również dobrze wyposażone w sprzęty, które są w stanie mocno pomóc w czasie eksploatacji samochodu osobowego i to właśnie do nich należy prostownik samochodowy.
Prostowniki mogą okazać się potrzebne, gdyż akumulatory do samochodów osobowych potrafią się bardzo łatwo rozładować. Wynika to z tego, że elektrolit, w którym magazynowana jest energia jest bardzo podatny na między innymi niskie temperatury, bądź dłuższe okresy postoju.
Jak działają prostowniki samochodowe?
Działanie prostownika samochodowego jest niezwykle proste. Wystarczy podłączyć go do akumulatora samochodowego, a także do źródła prądu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jak tego dokonujemy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że jeśli korzystamy z prostownika tradycyjnego to przed jego podłączeniem konieczne jest odłączenie akumulatora od elektroniki samochodu. Problem ten rozwiązują prostowniki mikroprocesorowe, które umożliwają ładowanie podłączonego akumulatora.
Niezwykle ważne jest odpowiednie podłączenie prostownika. Czerwony przewód należy umieścić na biegunie dodatnim, a czarny na ujemnym. Gdy tego już dokonamy można podłączyć prostownik do kontaktu.
To jak szybko akumulator zostanie naładowany zależy przede wszystkim od parametrów prostownika. Tych wyróżniamy trzy, czyli prąd ładowania, napięcie wyjściowe oraz napięcie zasilające. Napięcie zasilające to oczywiście 230V, gdyż takie znajdziemy w europejskich sieciach energetycznych. Napięcie wyjściowe musi odpowiadać napięciu akumulatora. Prąd ładowania z kolei powinien wynosić około 1/10 pojemności akumulatora, by można było go sprawnie naładować.