Obróbka drewna to czynność, o której bez wątpienia mówi się sporo. Niemniej jednak warto zastanowić się nad tym, czy wszyscy wiemy, na czym polega obrabianie drewna tartaczanego. Można przypuszczać, że jest to kwestia, w przypadku której pojawia się wiele wątpliwości.

Drewno tartaczane – czyli jakie?

Przede wszystkim należy jednak zastanowić się nad tym, z czym mamy do czynienia. Jeżeli spojrzymy na grubość, mamy do wyboru drewno wielowymiarowe, średniowymiarowe i małowymiarowe. Klasyfikacja drewna ma miejsce na podstawie polskich norm i warunków technicznych na drewno. Drewno tartaczane można wyrabiać w dłużycach lub kłodach. Poza tym jest to drewno, które może zostać przeznaczone do produkcji desek lub celów budowlanych.

Warto też pamiętać o tym, że to nie tak, iż obróbka drewna tartaczanego ma miejsce natychmiast. W każdym tartaku na początku konieczny jest proces suszenia. Proces ten można przeprowadzić na dwa sposoby – umieszczenie drewna w specjalnej komorze lub pod zadaszeniem na świeżym powietrzu. Do tego trzeba też mieć na uwadze techniki, które mają celu przygotowanie materiału zakładowi stolarskiemu.

Za najczęstsze metody obróbki drewna należy uznać struganie, okrawanie, obrzynanie, docinanie, ryflowanie czy frezowanie. Usługi te są niczym innym jak przygotowaniem materiału do dalszej eksploatacji. Ponadto każdy rodzaj drewna jest wyjątkowy i tym samym wymagane jest zastosowanie indywidualnego podejścia.

Nie tylko obróbka drewna tartaczanego – co oferują tartaki?

Warto też mieć świadomość tego, że tartaki odpowiadają na przeróżne oczekiwania. Skup, obróbka i sprzedaż drewna to usługi, które można określić normą. Oczywiście na tym nie koniec – częścią oferty może być choćby transport drewna pod wskazany adres. Klienci znajdują się w różnych sytuacjach i czasem kompleksowa pomoc jest po prostu koniecznością. Gdyby pojawiały się jakieś wątpliwości, z pewnością będzie można liczyć na profesjonalne doradztwo. To normalne, że klienci tartaków nie zawsze wiedzą, co w danych okolicznościach będzie najlepsze.

Dodaj komentarz