Coraz częściej również panowie są zainteresowani profesjonalną stylizacją włosów oraz zarostu. Salony barberskie, które oferują usługę strzyżenia włosów i brody, golenie, woskowanie zarostu itd. cieszą się od co najmniej kilku lat rosnącym zainteresowaniem. Uważasz, że salon barberski to odpowiednie miejsce pracy dla Ciebie? Zastanawiasz się, jak zostać barberem? W naszym artykule podpowiemy Ci, jak postawić pierwsze kroki w tym zawodzie.
Czy barber musi skończyć szkołę fryzjerską?
W naszym kraju można oczywiście skończyć szkołę zawodową lub technikum fryzjerskie. W obu przypadkach uczniowie odbywają praktyki w salonach fryzjerskich, edukacja kończy się egzaminem zawodowym. Warto jednak zaznaczyć, że barbering w szkołach fryzjerskich traktowany jest po macoszemu. Główny nacisk kładziony jest na fryzjerstwo damskie. Jak zostać barberem? Czy koniecznie trzeba skończyć jedną z wymienionych szkół fryzjerskich? Na szczęście nie! Możesz zapisać się na profesjonalne szkolenie barberskie. Najlepiej takie, które prowadzone jest w małych grupach.
Wykaż nieco inicjatywy!
Zanim jednak wybierzesz konkretny kurs, sprawdź, czy barbering to coś dla Ciebie. Jak to zrobić? Skorzystaj z Internetu! W sieci znajdziesz niezliczone filmy prezentujące techniki cięcia, fryzury męskie, trymowanie, zabiegi pielęgnacyjne itd. Korzystając z zasobów Internetu, możesz zapoznać się z narzędziami, kosmetykami i podstawowymi pojęciami z branży barberskiej. Na początek to bardzo ważne. Możesz też zainwestować w dobrą maszynkę i poćwiczyć na znajomych … jeśli tylko się na to zgodzą.
Kurs barberski dla początkujących
Dopiero kiedy już oswoisz się nieco z tematem, pomyśl o kursie barberskim. Brak fachowego wykształcenia to żaden problem! Wystarczy, że wybierzesz kurs zawodowy dla początkujących, np. „Od zera do barbera”. To kurs Warszawskiej Szkoły Barberingu kierowany właśnie do osób bez doświadczenia praktycznego w branży fryzjerskiej. Kurs jest bardzo intensywny. Nawet, jeśli nie masz absolutnie żadnego obycia z nożyczkami fryzjerskimi, możesz się zapisać. Nie martw się o sprzęt! Organizatorzy kursu zapewniają dostęp do profesjonalnych nożyczek, brzytw, maszynek itd. Pod okiem doświadczonej ekipy trenerskiej będziesz zgłębiać wiedzę na temat technik barberskich i filozofii barberingu. Oczywiście szkolenie obfituje w ćwiczenia praktyczne. W trakcie czterotygodniowego kursu każdy uczestnik ćwiczy zarówno na główkach treningowych, jak i na żywych modelach. W końcu praktyka czyni mistrzem! Kurs kończy się dwoma egzaminami: teoretycznym i praktycznym. Po ich zdaniu otrzymasz certyfikat barberski.
Co po kursie?
Z uzyskanym certyfikatem barberskim możesz poszukać wymarzonej pracy w barbershopie, najlepiej jako junior barber. Nie spoczywaj jednak na laurach. Dobry barber powinien ciągle trenować swojej umiejętności i śledzić najnowsze trendy w branży – poza studiowaniem nowinek w Internecie możesz rozważyć udział w szkoleniu dla nieco bardziej doświadczonych barberów. Nie zapominaj o ćwiczeniach fryzjerskich. Systematycznie ćwicz elastyczność i sprawność dłoni, np. splatając włosy główki treningowej i wykonując różne triki nożyczkami.