W domu może się gromadzić wiele alergenów, które podrażniają drogi oddechowe i wywołują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli w sypialni pojawi się kurz, pyłki lub pleśń, to należy od razu podjąć stosowne działania, by alergik mógł na co dzień normalnie funkcjonować. W tym celu warto regularnie sprzątać pomieszczenia i trzeba też używać odpowiednich detergentów. A jak zadbać o wnętrze, by było przyjazne dla osób wyjątkowo wrażliwych? 

Odkurzanie i pranie tapicerek

Wiele alergenów osadza się na powierzchni mebli, dywanów czy zasłon. Dlatego dom, w którym przebywa alergik, powinien być często i dokładnie odkurzany. Przy czym warto pamiętać, aby usuwać kurz nie tylko z podłogi, ale także z mebli, sprzętów RTV i AGD oraz z żyrandoli. Kolejną czynnością, którą trzeba systematycznie wykonywać, jest pranie tapicerek meblowych. Na rynku można znaleźć hipoalergiczne środki czystości, dzięki którym kanapa i fotel szybko odzyskają dawny blask, a jednocześnie ich zapach będzie neutralny dla alergika i nie wywoła łzawienia czy dławiącego kaszlu. Poza tym to ważne, by regularnie prać zasłony, narzuty, koce i inne tekstylia oraz, by wybierać materiały o zwartej strukturze, która uniemożliwia szybkie gromadzenie się alergenów na ich powierzchni.

Mycie podłóg i wietrzenie wnętrz

Czysty i pachnący dom wymaga sporego nakładu pracy. Jeśli alergik ma się dobrze czuć w czterech ścianach, to warto myć podłogi nawet 3 razy w tygodniu. W ten sposób można znacząco ograniczyć osadzanie się kurzu i rozwój oraz rozprzestrzenianie się roztoczy. Mniejsza ilość kurzu i zanieczyszczeń sprawi, że alergik nie będzie miał problemów z oddychaniem nawet podczas wzmożonej aktywności fizycznej. W trakcie sprzątania trzeba również często wietrzyć wszystkie pomieszczenia, a najlepiej robić to rano lub wieczorem, gdy powietrze za oknem jest świeże i rześkie. W centrach dużych miast powietrze może być bardzo zanieczyszczone i wówczas samo wietrzenie nie przyniesie alergikowi ulgi. W takim wypadku warto kupić dobry oczyszczacz powietrza, dzięki któremu będzie można utrzymać optymalną wilgotność w domu.

Zmiana pościeli i wietrzenie materaca

Dużą ulgę osobom uczulonym na kurz, sierść zwierząt czy pyłki może przynieść regularna zmiana pościeli oraz pranie kołdry i poduszki. Są to miejsca, w których szybko gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia takie jak bakterie, roztocza czy inne niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje. Pościel trzeba prać w wysokiej temperaturze z zastosowaniem odpowiednich detergentów, a materac warto regularnie wietrzyć. Ważne, by materac nie był wilgotny i został wykonany z materiałów przyjaznych alergikom. Niektóre modele są wyposażone w pokrowiec, który można prać lub są dwustronne, a każda ze stron ma inne właściwości. A co jeszcze można zrobić, by dom był wolny od alergenów? Polecamy wpis Jak pozbyć się alergenów z domu? w portalu faktyoswiecim.pl, gdzie znajduje się wiele praktycznych informacji na temat skutecznych sposobów walki z popularnymi alergenami. Wdrożenie w życie tych kilku prostych wskazówek sprawi, że alergik będzie mógł bezpiecznie przebywać w swoim domu, nawet w okresie największego natężenia uczulających go alergenów.

Osoby, które cierpią na alergie, powinny wybierać materiały wykończeniowe i meble, które są zaprojektowane specjalnie z myślą o alergikach i łatwe do utrzymania w czystości. Regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń to dobry sposób na pozbycie się alergenów z domu. W efekcie wszyscy domownicy będą się czuli komfortowo niezależnie od pory roku i panującej aktualnie pogody.

Dodaj komentarz