Cellulit to problem, który spędza sen z powiek kobietom na całym świecie. Występuje on niezależnie od wieku i ogólnie pojętego zdrowia. Rozmiar również nie jest wyznacznikiem – mają go zarówno kobiety w rozmiarze XS jak i w XL. Jest on problemem naszych czasów ściśle związanym ze zmianą trybu życia i przyzwyczajeń. Zwany jest często „skórką pomarańczową”, ponieważ skóra, pod wpływem występowania cellulitu, przypomina w strukturze skórkę cytrusa. Cellulit jest zmartwieniem kobiet, ponieważ jego występowanie jest powiązanie z poprawnym działaniem gospodarki hormonalnej, a dokładnie z wydzielaniem estrogenu. Co ciekawe, występowanie tego problemu u mężczyzn sygnalizuje obniżony poziom testosteronu. 

Co to jest cellulit?

Cellulit ma swoje medyczne określenie – lipodystrofia – które oznacza niewłaściwy rozkład tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. Może on być widoczny przy uciśnięciu skóry lub na skórze w stanie spoczynku – jest to wówczas stopień zaawansowany. „Dziurawa” skóra widoczna gołym okiem to po prostu komórki tłuszczowe zwane adipocytami. Pod włpywem ucisku adipocytów, które powiększają swój rozmiar i gniotą naczynia krwionośne i limfatyczne, krążenie krwi zostaje miejscowo osłabione. To z kolei prowadzi do zaburzenia przemiany materii w komórkach, które nie mogą odpowiednio pobierać tlenu, składników odżywczych, uwalniać toksyn. Efektem tego jest gromadzenie się w tkankach wody i produktów przemiany materii, które napierają na tkankę łączną.

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Bezpośrednie przyczyny powstawania cellulitu:

– siedzący tryb życia

– nieprawidłowa dieta

– mała aktywność fizyczna

– wahania wagi

– ciasna odzież

– palenie papierosów

– nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia

– zaburzenia hormonalne

– wady postawy (np. zaburzające krążenie krwi)

Jakie są metody walki z cellulitem?

Skórka pomarańczowa to przypadłość, która początkowo rozwija się wolno. W zależności od przypadku, mogą to być miesiące lub lata. Pierwszym podstawowym krokiem, jaki należy podjąć by zwalczyć ten problem, jest zmiana stylu życia. Zdrowa, zbilansowana dieta jest numerem jeden w walce z cellulitem. Właściwe odżywianie to zagadnienie, na które składa się odpowiednia kaloryczność, regularne godziny spożywania posiłków, a także odpowiednia ilość wody i płynów. Aby uzyskać efekty zdrowej, napiętej skóry, niezbędne jest wyeliminowanie z diety fast foodów, wysokoprzetworzonych produktów i nadmiaru soli. W odstawkę powinny także iść gazowane napoje, cukier, alkohol oraz papierosy. Rozsądne będzie włączenie do diety produktów z wysoką zawartością błonnika, np. zamiana białego chleba na razowy, zwykłego makaronu na pełnoziarnisty i tym podobne. Warto przyjmować posiłki w mniejszych porcjach, 4-5 razy dziennie z odstępem między posiłkami 2-3 godziny.

W walce z cellulitem bardzo ważne będzie również wprowadzenie aktywności fizycznej, która sprawia nam przyjemność. Warto wybrać taki rodzaj aktywności, który będzie dostosowany do naszych predyspozycji i nie będzie nam się kojarzył z przymusem. Tylko wtedy uda się polubić ruch i wprowadzić go do życia na stałe. Następstwa braku ruchu to zatrzymywanie wody w organizmie, spowolnienie metabolizmu i krążenia. Wszystkie te elementy przyczyniają się do powstawania cellulitu, więc ruchu zdecydowanie nie należy wykluczać. Świetnym wyborem będą spacery, marsze, czy bieganie, ale także aerobik, fitness, pływanie czy nawet skakanie na skakance i jazda na rolkach.

Masaż Bańką Chińską na Cellulit – Efekty i Przeciwwskazania

Co zrobić, jeśli na cellulit nie pomagają dieta i ćwiczenia? 

Okazuje się, że predyspozycje do powstawania umiarkowanego i ciężkiego cellulitu można odziedziczyć genetycznie. Gen ACE jest związany z regulacją ciśnienia krwi, prawidłowego bilansu wodnego i przyczynia się do pracy naczyń krwionośnych. Dlatego kiedy dieta i ćwiczenia nie rozwiązują problemu, a genetyka wygrywa, warto zastanowić się nad wprowadzeniem kosmetyków działających antycellulitowo lub zabiegów dostępnych dzięki rozwojowi medycyny estetycznej. Natomiast trzeba pamiętać, że cellulit to ucisk tkanki łącznej, więc to problem podskórny. Żaden krem ani serum nie zniwelują całkowicie skórki pomarańczowej, zwłaszcza tej w zaawansowanym stadium. Eksperci są zgodni, że pozytywny wpływ mogą mieć zabiegi stymulujące, dzięki którym możliwe jest wchłonięcie substancji aktywnych w głąb tkanek.

Przykłady specjalistycznych zabiegów, które poprawiają ukrwienie i przyspieszają metabolizm:

– drenaż limfatyczny (lepszy przepływ krwi i limfy)

– hydroterapia (wykorzystanie wody pod ciśnieniem)

– endermologia (wykorzystanie podciśnienia)

– krioterapia (wykorzystanie zimna w celu pobudzenia krążenia)

– mezoterapia igłowa (wypełnianie nierówności na skórze koktajlem składników odżywczych) i bezigłowa (impulsy elektryczne stymulują pracę tkanek)

– technologia mikrofal ONDA (wysoka częstotliwość fali elektromagnetycznej ma za zadanie usunięcie adipocytów)

Pomocne mogą się okazać również bezinwazyjne metody, które można wykonać w domu, na przykład peeling ciała, szczotkowanie na sucho, czy polewanie skóry naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Dodaj komentarz