Katania jest drugim co do wielkości miastem w całych Włoszech i największym na całej Sycylii. Leży ona nad morzem Jońskim, choć ciężko powiedzieć, że nadmorska część jest integralną częścią Katanii. To, co z pewnością czyni ją piękną, jest bliskość do największego w Europie, czynnego wulkanu Etna. W przeszłości wielokrotnie on zalewał już miasto, przez co część jego zabudowy została pokryta lawą. Nie trudno także pokusić się o stwierdzenie, że Katania jest miastem podatnym na różnego rodzaju klęski żywiołowe, ponieważ nawiedzały ją liczne trzęsienia ziemi. W długiej historii miasta z pewnością wyróżnić trzeba także liczne podboje i inwazje. Katania jest więc miastem z bogatą przeszłością, ale oferuje mnóstwo atrakcji do zwiedzenia. Co warto zobaczyć?
Piazza del Duomo – Plac Katedralny
Najważniejszym punktem w Katanii, do którego niewątpliwie trzeba się udać jest słynny Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny. Jego kształt został zaprojektowany przez architekta z Palermo – Giovanni’ego Battiste, który jako jedyny podjął się wyzwania odbudowy miasta po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1693 roku. Ozdobą placu jest Katedra poświęcona św. Agacie, która wyróżnia się bogato zdobioną fasadą.
W centralnym punkcie Placu Katedralnego stoi Fontanna Słonia, którą postawił Vaccarini. Ma ona nawiązywać do bogatej historii miasta i być symbolem odrodzenia Katanii po licznych podbojach i inwazjach oraz katastrofach, które ją nawiedzały. Natomiast w południowo-wschodniej części placy zobaczyć można XIX-wieczną Fontanę Amenano.
Via Etnea – najdłuższa ulica w Katanii
Wczasowicze, którzy udadzą się na zwiedzanie Katanii nie mogą ominąć również ulicy Via Etnea. Ciągnie się ona przez trzy kilometry, od Placu Katedralnego i prowadzi na północną część miasta. Wzdłuż niej znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i butików. Po drodze można natknąć się na wiele ciekawych zabytków jak Piazza Università, amfiteatr rzymski, Basilica della Collegiata, czy też Giardino Bellini, czyli Ogrody Belliniego.
Klasztor Benedyktynów i Plac Donatego wraz z Kościołem św. Mikołaja
Jednym z najważniejszych zabytków Katanii jest również Klasztor Benedyktynów i przylegający do niego Kościół św. Mikołaja. Początki samego klasztoru sięgają XVI wieku, a na miejsce jego budowy wybrano wtedy wzniesienie, na którym znajdował się grecki akropol. Miejsc, które warto zwiedzić w Katanii, jest znacznie więcej, jednak z pewnością te wymienione cieszą się największą popularnością.