Dachy ekstensywne to jedno z bardzo popularnych od kilkunastu lat rozwiązań idących w zgodzie z trendami i filozofią ochrony środowiska. Według założeń ekologicznego życia najważniejsze jest pełne wykorzystywanie zasobów Ziemi, bez niepotrzebnego odrzucania zbyt wielu resztek. Ważne jest jednak nie tylko korzystanie, ale także dawanie – i dokładnie z tym wiążą się podstawowe zasady tworzenia zielonych dachów ekstensywnych.
Czym jest dach zielony?
Większość osób niekoniecznie wie, czym jest dach ekstensywny, ale może kojarzyć coś podobnego, a mianowicie dach zielony. W zasadzie można powiedzieć, że to prawie to samo, choć istnieją pewne różnice. Prócz czystego dachu zielonego można wyróżnić też ekstensywne dachy zielone.
Zielone dachy coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie warto upiększyć powierzchnię dachu budynku – na przykład w biurowcach, wieżowcach mieszkalnych czy w budynkach użyteczności rekreacyjnej. W dużych miastach spotyka się na dachach małe parki czy też zielone tarasy połączone ze strefą relaksu. Czasami też pokrywa się roślinnością dachy nieużytkowe. Takie pomysły mają niezwykle dużo zalet – prócz atrakcyjności wizualnej, takie roślinne tarasy zapewniają sporą dawkę tlenu emitowanego do atmosfery. W ostatnich latach tak często słyszy się o wycince roślin, że tworzenie zielonych dachów wydaje się znakomitym pomysłem.
Charakterystyka dachu ekstensywnego
Dach ekstensywny to rodzaj dachu zielonego – charakteryzuje się tym, że jest on koniecznie przestrzenią nieużytkową. Co to znaczy? Dach ekstensywny to taki, na którym stosuje się rośliny niewymagające intensywnej pielęgnacji, takie, które bez problemu poradzą sobie bez opieki człowieka. Tego typu dachów nie wykorzystuje się jako przestrzeni użytkowej – między innymi dlatego, że ich konstrukcja nie jest przygotowana pod spore obciążenia, które wiążą się z użytkowaniem przez człowieka.
W stworzeniu zielonego dachu pomagają różne gotowe komponenty jak na przykład trawa z rolki. W Podlaskim można znaleźć producentów, którzy oferują wysokiej jakości maty rozchodnikowe. Dzięki nim można stworzyć dachy ekstensywne, które przetrwają lata.