Każdy pragnie od czasu do czasu drobnych zmian aranżacyjnych w mieszkaniu. Remont i całkowita zmiana koncepcji są jednak kosztowne, więc gdy bieżący wystrój zdążył się już opatrzyć, rozsądnym rozwiązaniem jest szukanie kompromisu. W przypadku modyfikacji wystroju mieszkania znalezienie takowego nie jest trudne – można zdecydować się na odświeżenie wizerunku jednego wybranego pomieszczenia, np. sypialni. Jak nadać sypialni zupełnie nowy, unikalny klimat, dysponując jednocześnie niedużym budżetem?

Sposób nr 1: zmiana kolorystyki przewodniej

Niemal w każdej sypialni dominuje określony odcień, który został do niej wybrany przez właściciela po głębszym namyśle. Najpiękniejszy kolor po kilku sezonach przestaje robić już pierwotne wrażenie, a pomieszczenie aż doprasza się o drobne modyfikacje. Wymiana dodatków, takich jak np. zasłony, pościel, dywan i narzuty, to najprostszy i stosunkowo tani sposób na zmianę charakteru wnętrza. Jeśli ściany w sypialni są białe lub mają inny neutralny odcień, przeprowadzenie zmian będzie dziecinnie proste. Sytuacja komplikuje się, gdy użyta farba jest w zdecydowanym odcieniu fioletu, zieleni lub różu. W takim przypadku wybór dodatków kolorystycznych jest nieco okrojony. Co wówczas zrobić, by całość współgrała ze sobą stylistycznie i kolorystycznie? Odpowiedzią jest kolejny pomysł.

Sposób nr 2: zmiana koloru ścian w sypialni

Nadanie ścianom w sypialni nowego koloru jest tak naprawdę zadaniem na jedno popołudnie – pod warunkiem oczywiście, że kolorem wyjściowym nie jest grafitowy albo granatowy, a kolorem docelowym – biały. Jeśli zmiana ma być niewielka, w wielu przypadkach wystarczy dwukrotne pomalowanie ścian, by uzyskać optymalny efekt. Dobrej jakości farby ścienne nie mają nieprzyjemnego zapachu, dzięki czemu pomalować ściany można właściwie o każdej porze roku – wywietrzenie pomieszczenia nie nastręcza w tym przypadku większych trudności.

Ciekawym pomysłem jest również wzbogacenie sypialni o fototapetę – to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub chęci na malowanie całego pomieszczenia, ale sama idea odświeżenia ścian im się podoba. Czasem samo naklejenie klimatycznej tapety na ścianie za wezgłowiem łóżka powoduje, że całość pomieszczenia nabiera zupełnie nowej, wyjątkowej aury.

Sposób nr 3: zmiana uchwytów meblowych

Sypialnia to zwykle pomieszczenie, w którym prócz łóżka znajduje się szafa i komoda, nierzadko również toaletka z szufladami. Zmiana uchwytów meblowych na bardziej ozdobne pozwala na nadanie sypialni zupełnie nowej stylistyki. Największa różnica będzie widoczna w przypadku, gdy proste, przemysłowe wręcz uchwyty zostaną zamienione na biżuteryjne, eleganckie gałki meblowe w stylu glamour lub barokowym. W tym celu idealnie sprawdzają się gałki i uchwyty meblowe naśladujące strukturą transparentny kryształ lub nawiązujące kolorystyką do starego złota.

Gałki meblowe to drobny zakup, którego koszt jest relatywnie nieduży – możliwości, jakie stwarza to akcesorium, mogą jednak przerosnąć oczekiwania projektanta-amatora. Eleganckie uchwyty to wręcz biżuteria dla mebli, która odświeża ich fronty i nadaje im bardziej szlachetny charakter. Można pójść też o krok dalej i zdecydować się na zmianę okuć meblowych, co sprawi, że całość będzie wyglądać jeszcze bardziej intrygująco.

Czasem z pozoru drobne elementy mogą wpłynąć na odbiór pomieszczenia, sprawić, że będzie ono wyglądać bardziej przytulnie. W sypialni spędza się zwykle co najmniej 1/3 każdego dnia, dlatego warto zadbać o to, by wzbudzała ona same pozytywne odczucia.

Dodaj komentarz